Spoločnosť Bednar predstavila koncom minulého roka nové sejacie stroje pre strip-till respektíve no-till technológie zakladania porastov. Súčasné portfólio modelov určených najmä na zakladanie porastov do čiastočne alebo úplne pripravenej pôdy sa tak pre tento rok rozšírilo o dva nové modely, pri ktorých konštruovaní bral výrobca veľký ohľad na priania zákazníkov a reagoval na ich požiadavky a podnety.
MATADOR a DIRECTO – presne tieto názvy nesú dva nové sejacie stroje, ktoré pribudli do portfólia českého výrobcu od tohto kalendárneho roka. O novinkách od českého výrobcu, ktoré reagujú na trendy v zakladaní porastov sme sa porozprávali s produktovým manažérom spoločnosti Bednar, Bc. Tomášom Teľuchom.
MATADOR MO
„Pri nových sejacích strojoch, určených na strip-till respektíve no-till technológie sme sa snažili vyriešiť všetky problémy, ktoré vznikajú našich, ale aj pri konkurenčných sejacích strojoch. Pri strip-till sejacích strojoch sa stáva že ich výrobcovia sa radia medzi relatívne malé firmy, ktoré nedokážu zákazníkom poskytnúť dobré servisné zázemie. Poľnohospodárske podniky však majú tendenciu zvoliť si stroj od výrobcu, ktorý dokáže na trh priniesť kvalitný produkt a zároveň prostredníctvom svojich predajcov poskytnúť aj kvalitný servis. Práve toto ponúka pre slovenských zákazníkov spojenie českej značky Bednar a spoločnosti Agroservis,“ vysvetľuje v úvode myšlienku o zaradení noviniek do portfólia produktový manažér českého výrobcu.
Novinky MATADOR aj DIRECTO sú strojmi, ktoré sú schopné porasty založiť porast aj za menej priaznivých podmienok. Spoločnosť Bednar má podľa slov produktového manažéra veľké skúsenosti pri zakladaní repky najmä s u nás veľmi populárnymi dlátovými pluhmi Terraland. Zákazníci však nemajú vždy možnosť s týmto strojom urobiť prípravu pôdy a vzhľadom na výkyvy počasia má veľmi skorá príprava pôdy negatívny efekt vzhľadom na horšiu spracovateľnosť po niekoľkých dňoch. Odpoveďou na to má byť sejací stroj MATADOR MO, ktorý je orientovaný najmä pestovateľov repky, ktorí budú vďaka novinke schopní v jednom prejazde pôdu spracovať, hĺbkovo nakypriť a súčasne založiť porast repky olejnej.
Modelový rad MATADOR MO tak predstavuje sejacie stroje určené pre technológiu pásového spracovania pôdy so súčasným uložením hnojiva a výsevom osiva. Pri kyprení prebiehajúcom do hĺbky až 30 cm, dochádza k odstráneniu utuženej vrstvy pôdy i väčšiny rastlinných zvyškov v koreňovej zóne. Tým sú napríklad pre repku vytvárané ideálne rastové podmienky. Hlavnými prednosťami stroja sú voliteľná medziriadková vzdialenosť dlátovej sekcie, ktorá činí 37,5 alebo 35 cm, prípadne v osemriadkovej verzii 70 resp. 75 cm. Dláta sú v tomto prípade hydraulicky istené a ich pracovná hĺbka sa pohybuje až do 35 cm. Sejací stroj MATADOR je v súčasnosti vybavený dlátami Active-mix, no v blízkej budúcnosti plánujeme pre tento strip-till sejací stroj ponúknuť aj dláta Zero-mix, čím rozšírime možnosti využitia sejacieho stroja. Ak sa budeme zhovárať o jednotlivých pracovných sekciách, za spomínanou dlátovou sekciou nasleduje hrobkovacia alebo urovnávacia sekcia, medzi ktorými si je možné zvoliť podľa typu pôd a preferencií zákazníka. „Výraznou výhodou stroja MATADOR oproti konkurenčným strojom je pneumatikový valec s veľkým offsetom, kde nájdeme jedno koleso pre jednu spracovávanú drážku dlátom. Tieto kolesá sú určené k spätnému uzavretiu pôdy. Toto riešenie prináša výhodu vo vlhkých pôdach a v pôdach s veľkým množstvom pozberových zvyškov, kde má stroj vysokú priechodnosť a nemá tendenciu pôdu hrnúť pred sebou. Stroj tak pôsobí pri práci veľmi stabilne,“ vysvetľuje T. Teľuch. Výsledkom by tak malo byť rovnomerné dodržanie pracovnej hĺbky dlát a rovnomerné spätné utuženie pôdy, čo sa dokázalo podľa produktového manažéra spoločnosti aj pri testoch, ktoré prebiehali na viacerých podnikoch v Českej republike. Pneumatikový valec navyše neodradí žiadneho zákazníka, pretože v prípade defektu je vďaka dobrému prístupu možná veľmi jednoduchá výmena jednotlivých kolies. Stredové dvojkolesie je tu navyše odpružené prostredníctvom pružiny a umožňuje výkyv a maximálnu stabilitu pri doprave po cestných komunikáciách, čo dokazuje aj spätná väzba od zákazníkov.
V zadnej časti stroja sa nachádza trojbodový záves kat. 3, ktorý má štandardizovaný rozmer a ponúka možnosť výsuvu výsevnej lišty do strany. Tento trojbodový záves je na stroji umiestnený najmä pre možnosť prepojenia s výsevnou lištou CORSA CN od spoločnosti Bednar, ktorú je možné využiť na sejbu obilnín alebo repky. Produktový manažér pri tomto stroji odporúča voliť lištu s medziriadkovou vzdialenosťou 12,5 cm, no od tohto leta by mala byť k dispozícii pre zákazníkov možnosť výsevnej lišty s medziriadkovou vzdialenosťou 25 alebo 37,5 cm. Táto možnosť je ideálna pre výsev v už spracovaných riadkoch. Na trojbodovom závese je teda možnosť výsuvu lišty do strany o 6,5 cm, aby došlo k vyoseniu lišty presne na stred spracovávaných riadkov. Túto technológiu Bednar takisto otestoval na množstve podnikov, kde výsledky výsledky pokusov boli viac než uspokojujúce. Bednar však ponúka aj možnosť agregovať stroj s kukuričnou sejačkou pre zakladanie porastov kukurice, slnečnice alebo sóje, no spoločnosť vidí dnes trend aj vo výseve repky na širšiu medziriadkovú vzdialenosť. Sejacie stroje MATADOR sú štandardne vybavené deleným zásobníkom s objemom 5 000 l, ktorý je rozdelený na dve časti – 2 000 a 3 000 l. „Súčasným trendom je aj výsev viacerých plodín naraz, prípadne miešanie dvoch rôznych druhov hnojív, a tak ponúkame aj možnosť vybaviť stroj zásobníkom Alfa pre malé osivo alebo mikrogranuláty s objemom 400 l. Následne je na zákazníkovi, aké dávkovanie si zvolí – či chce aplikovať hnojivo do dlát, alebo ho zmiešavať s osivom. Z prídavného zásobníka je potom možné dávkovať osivo na povrch pôdy cez rozstrekovacie terčíky, alebo ho miešať s hlavným osivom do jedného riadku. MATADOR umožňuje napríklad aj variabilné hnojenie, prípadne aj variabilné dávkovanie osiva pre všetky zásobníky. K dispozícii je aj individuálne nastavenie prietokových senzorov, a tak sa pri výseve dvojriadkov alebo trojriadkov nedostávajú obsluhe stroja chybové hlásenia cez uzatvorené hadice,“ hovorí o konštrukčných riešeniach zástupca spoločnosti Bednar. Pracovná sekcia vychádza z modelového radu Fénix, čo prináša možnosť voľby medzi 40 mm dlátami bez alebo s krídelkami. Hydraulické istenie pracovných orgánov má istiacu silu 700 – 750 kg, vďaka čomu stroj dokáže aj v horších podmienkach dokonale spracovať pôdu. Dnes je možné sejací stroj možné objednať v prevedení s pracovným záberom 6,0 m, ale český výrobca plánuje podľa svojho zástupcu aj uvedenie verzie s pracovným záberom 4,5 m.
DIRECTO NO – sejací stroj pre priamy výsev
Technológia priameho výsevu sa radí medzi súčasné trendy zakladania porastov najmä v oblastiach, ktoré vykazujú deficit vlahy. Výhoda priameho výsevu tak spočíva najmä v úspore vlahy i nákladov na založenie porastov, no benefity prináša napríklad aj vo forme zamedzenia erózie pôdy a trvalej pokrývky v skorej fáze rastu plodín. DIRECTO – z anglického „direct“ (priamo) dopĺňa portfólio sejacích strojov, ktorým spoločnosť Bednar reaguje na stále stúpajúci trend no-till sejacích strojov. Sejací stroj DIRECTO je momentálne na trhu s pracovným záberom 6,0 m, no do budúcna plánuje výrobca priniesť na trh i 8,0 m a 12,0 m verziu stroja. „Šesťmetrová a osemmetrová verzia bude určená pre výsev na medziriadkovú vzdialenosť 16,7 cm a dvanásťmetrovú verziu budeme dodávať s medziriadkovou vzdialenosťou 25 cm. Toto riešenie zvolili naši konštruktéri práve z dôvodu dodržiavania prepravných rozmerov, vysvetľuje produktový manažér spoločnosti Bednar a pokračuje: „Sejací stroj Directo NO je tak, ako v prípade modelu Matador vybavený deleným zásobníkom s objemami 2 000 a 3 000 l, ako i voliteľným prídavným zásobníkom Alfa. Prítlak na jednu výsevnú pätku pri tomto stroji sa pohybuje nad úrovňou 250 kg.“
Sejací stroj využíva na umiestnenie osiva do pôdy jednodiskový rezací kotúč s radličkou s malým uhlom vnikania. Takéto riešenie má podľa slov produktového manažéra za následok vysokú priechodnosť aj horších podmienkach a zároveň tak nedochádza k zbytočnému otváraniu pôdy a strate vlahy. Prítlačné kolesá na uzatvorenie výsevnej drážky patria medzi voliteľnú výbavu stroja tak, ako aj voliteľný prítlak a voliteľné nastavenie uhla uzatvorenia pôdy pre každý vozík samostatne. „Naša výsevná jednotka, uchytená na gumových silentblokoch, disponuje hydraulickým istením a zákazník si tak dokáže prítlak jednotlivých výsevných jednotiek nastavovať hydraulicky. Naša spoločnosť predstavila na uplynulom veľtrhu Agritechnica verziu stroja, ktorú sa snažíme doladiť tak, aby bolo možné v jednom prejazde aplikovať do samostatných drážok hnojivo a osivo. Dnes je možné hnojivo a osivo zmiešavať, no množstvo zákazníkov od nás vyžadovalo samostatné umiestnenie týchto dvoch komponentov zo strachu z možnosti spálenia klíčiaceho semena. V budúcnosti tak budeme mať v portfóliu aj možnosť samostatného umiestnenia týchto dvoch komponentov do pôdy aj v kombinácii so samostatným nastavením hĺbky,“ hovorí o technickom riešení Tomáš Teľuch. Prechod na samostatný riadok hnojiva pre každý riadok osiva prinesie so sebou množstvo výhod, keďže koreňová sústava rastlín sa v nespracovanej pôde správa úplne inak, ako v prípade konvenčného výsevu. Aj pri tomto sejacom stroji prináša spoločnosť Bednar možnosť variabilného hnojenia a individuálneho vypínania prietokových senzorov. Pokiaľ je stroj vybavený prídavným zásobníkom Alfa, stroj umožňuje obsluhe nastaviť, či bude osivo zo zásobníka Alfa padať do aplikačných diskov pre hnojivo, alebo do výsevných diskov. „Pri sejacom stroji DIRECTO bude vzhľadom na koncepciu stroja viacero zákazníkov riešiť dilemu, ako stroj naplniť, keďže nedisponujú teleskopickým manipulátorom s dostatočným dosahom. Chceli sme však ponechať dostatočný prístup od rámu stroja ku všetkým výsevným jednotkám a tak sme pre tento prípad prišli s možnosťou vybaviť sejací stroj DIRECTO závitovkovým dopravníkom určeným na plnenie hnojiva a osiva,“ dodáva produktový manažér T. Teľuch. BEDNAR vybavil všetky svoje stroje možnosťou rýchleho vyprázdňovania zásobníka a keďže je pri oboch spomínaných novinkách k dispozícii aj systém vzduchovej kalibrácie, oba stroje podporujú možnosť vyprázdnenia zásobníka napríklad do big-bagov bez poškodenia osiva. K dispozícii je aj prídavné závažie, ktoré zvyšuje hmotnosť sejacieho stroja a zaručuje dodržanie nastavenej hĺbky sejby a prítlak na výsevné jednotky aj v náročných podmienkach.