Služobný telefón na centrálny sklad náhradných dielov Komárno: 0902 895 326

Mladí poľnohospodári si vybrali pásový traktor 8RX. Prečo?

Pri ťahovo náročných prácach zohráva dôležitú rolu okrem výkonu motora aj styková plocha, súčiniteľ trenia, preklz, či hmotnosť samotného stroja. Okrem prenesenia výkonu na podložku však začíname čoraz viac dbať na kondíciu samotnej pôdy, ktorá je pre dobré vzchádzanie porastu rozhodujúca. Riešenie, ktoré sa črtá môže byť využitie pásov. A čo tak rovno štyroch?

Igor Štarke st. začal v roku 2015 hospodáriť na výmere 50 hektárov. Po vykonaní pozemkových úprav, vďaka ktorým mohol pracovať efektívnejšie sa v roku 2017 rozhodol, že svoj „podnik“ zverí do rúk svojich synov Igora a Ivana. Tí dnes hospodária na celkovej výmere 426 ha v katastroch Nýrovce, Želiezovce, Medvecké a Plavé Vozokany. Stredisko poľnohospodárov z okresu Levice sa nachádza v obci Nýrovce, z ktorého majú každú parcelu vzdialenú zhruba do 10 km, a tak sú prejazdy medzi nimi prijateľné. 

Dvaja bratia, ktorí obaja vyštudovali SPU v Nitre, a po škole sa z nich stali samostatne hospodáriaci roľníci sa venujú pestovaniu klasických plodín, ako je pšenica, repka, kukurica, slnečnica, sója a najnovšie sa do ich osevného postupu zaradí aj ozimný hrach. Dvoch mladých ambicióznych poľnohospodárov sme nenavštívili samozrejme náhodou. Ide totiž o jedných z prvých majiteľov pásového traktora John Deere 8RX na Slovensku. Traktor, ktorý zaujal zrejme každého návštevníka veľtrhu Agritechnica 2019, počas ktorého bol prvýkrát predstavený už majú bratia na podniku jeden celý rok a tak s ním nazbierali dostatok skúseností, aby nám o nich mohli povedať.

Prezraďte naším čitateľom, prečo sa mladí poľnohospodári, ktorí hneď po škole začali sami podnikať, rozhodli pre traktor John Deere?

Igor Štarke ml.: Základy nášho rozhodnutia siahajú ešte do čias, kedy náš otec postupne získaval pôdu do svojho vlastníctva. V tom čase sme väčšinu prác vykonávali za pomoci službárov, ktorí využívali najmä techniku značky John Deere. Títo pracovníci si traktory John Deere veľmi pochvaľovali a ich prácu sme mohli vidieť samozrejme aj my sami. Na základe týchto skúseností sme sa v roku 2018 rozhodli zaobstarať si traktor John Deere 6155R a nesklamal nás. John Deere 6R sme si zaobstarali aj kvôli komponentom, ako sú antény a displeje, ktoré na trhu nemajú konkurenciu. A keď sme začali uvažovať o kúpe väčšieho traktora, ktorý by zastal tie najťažšie práce na poliach, o značke bolo prakticky rozhodnuté hneď, premýšľali sme jedine nad tým, ktorý model by bol pre nás tým najlepším riešením. 

Nakoniec ste sa rozhodli, že Váš druhý traktor bude ešte výkonnejší traktor, a nie len to. Jedná sa najvýkonnejší model radu 8R, navyše v štvorpásovom prevedení. Čo vás presvedčilo?

Igor Štarke ml.: Pre kúpu traktora 8RX 410 sme sa rozhodli z viacerých dôvodov. Keď padlo rozhodnutie o kúpe väčšieho traktora, tak nám bolo jasné, že pôjdeme traktorov radu 8. Chceli sme mať dostatočnú výkonovú rezervu, ktorú práve tento rad ponúka. Samozrejme, výrobca ponúka rad 8 vo viacerých prevedeniach, a tak sme sa rozhodovali už len o tom, či si zaobstaráme kolesovú, dvojpásovú, alebo štvorpásovú verziu. Keďže hospodárime na vlastných pôdach, začal som sa viac zaujímať o problematiku utláčania pôdy. Z toho vyplýva aj náš cieľ, ktorý sa snažíme plniť už niekoľko rokov – minimalizovať prejazdy po pozemkoch. Voľba bola teda jasná, zaobstarať si pásový traktor. Osud to zariadil tak, že jediný dostupný pásový John Deere na Slovensku bol v tom čase model 8RX 410. Neľutujeme však, že sme neskončili pri dvojpásovom modely. Traktor so štyrmi pásovými jednotkami je ešte šetrnejší k pôde na úvratiach a pohodlnejší, ako dvojpásové modely a tak sme s výberom spokojní.

 

 

Ako dlho u Vás traktor pracuje, čím je vybavený a na aké práce ho využívate? 

Igor Štarke ml.: Traktor 8RX 410 nám bol dodaný spoločnosťou Agroservis vo výbave Ultimate. V termináli nájdete všetky aktivácie, automatické otáčanie na úvrati, Section control a pod. Priznám sa, že v praxi využívame klasické navádzanie a skúšali sme aj automatické otáčanie, ale pri ňom sa v traktore nudíme. Do budúcna si plánujeme dovybaviť traktor aj RTK signálom, aby sa nám stále zachovali tie isté koľajové riadky, keďže plánujeme postupne prechádzať na CTF systém. Tento konkrétny traktor sme chceli mať vo výbave s prevodovkou e23, takže to, že bol v tom čase dostupný len s jedným variantom prevodovky nám neprekážalo. Traktor k nám prišiel minulý rok v júni a odvtedy sme s ním podmietali, kyprili a siali. Všetky práce zvládol bez zaváhania. Teraz, keď máme na ceste nové rozmetadlo s ním plánujeme hnojiť a agregovať ho napríklad aj s mulčovačom. 

Na Slovensku zatiaľ nie je veľa poľnohospodárov, ktorí by takýto stroj mali možnosť riadiť. Ako je práca s týmto štvorpásovým traktorom?

Igor Štarke ml.: Napriek tomu, že je traktor vybavený štyrmi pásovými jednotkami, dovolím si povedať, že na otočenie sa potrebuje menší priestor, ako náš menší traktor radu 6R. Zároveň je vďaka pásovým jednotkám traktor šetrnejší k pôde a vytvára na pôdu nižší tlak, čo je skutočne vidno. Keď nám ešte v minulosti chodili siať službári na jeseň, ostávali za sejačkou s diskovou sekciou koľaje, ktoré po tomto traktore neostávajú. Dokonca sa nám zdá, že väčší traktor 8RX urobí v pôde menší odtlačok, ako náš traktor 6R. Celkovo sa jedná o rýchly a obratný traktor. Kabína aj so sedačkou sú perfektne odpružené. Na poli sa to nedá porovnať s malým traktorom a neviem si predstaviť, že by mohol byť komfortnejší. Na hocijakom poli dokážete vytvoriť koľaje, ale traktor 8RX si s nimi hravo poradí. Obrovskou výhodou pásových jednotiek je lepší prístup k zadnému trojbodovému závesu a priestoru motora. Viditeľnosť na zadný záves z kabíny traktora je omnoho lepšia, ako je tomu pri kolesovom stroji. Keď pripájame akékoľvek náradie, oproti kolesovému stroju je tam omnoho viac priestoru. Čistiť a mazať pásové jednotky samozrejme treba, no tento úkon nezaberie veľa času. Keď sme chceli pásový traktor, s týmto úkonom sme rátali. Vzhľadom na šetrnosť ku pôde ten čas, čo tomu venujeme za to určite stojí.

Čo hovoríte na traktor z hľadiska jeho prevádzkových parametrov? 

Igor Štarke ml.: Pri práci sa stroje snažíme nastaviť tak, aby pracovali v čo najoptimálnejšom režime. Je mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú spotrebu paliva. Napríklad pri podmietaní máme spotrebu na hektár zhruba 10 l. Pri ťažších prácach je to samozrejme viac, no zdá sa mi, že sa spotrebou hýbeme na úrovni malého traktora 6R, čo vôbec nie je zlé. Telematiku však veľmi nevyužívame, takže spotrebu si prepočítavame len orientačne. Občas využijeme telematiku na to, aby sme sa uistili, že nám traktor neukradli zo strediska. S pracovníkmi spoločnosti Agroservis sme však už riešili aj možnosti lepšieho využitia služieb a keď si zaobstaráme RTK signál, začneme využívať naplno aj telematiku. 

Ako jeden z dôvodov pre výber strojov John Deere často poľnohospodári uvádzajú bezkonkurenčné servisné služby. Ako ste spokojný so službami spoločnosti Agroservis Vy?

Igor Štarke ml.: Ako som už povedal, hospodárime na vlastnej pôde a so strojmi robíme ja s bratom. Keď so strojmi pracujete sami od rána do večera, dáte si záležať na tom, do akej techniky investujete. Okrem dvoch traktorov John Deere máme od Agroservisu aj postrekovač John Deere 732i, sejačku Kuhn Espro a kyprič Kuhn Performer. Máme tu samozrejme nejaké stroje aj od iných firiem, ale servisné služby spoločnosti Agroservis sú bez preháňania najlepšie. V minulosti sme mali poruchu na našom ťahanom postrekovači a ešte v ten deň, ako sme ju nahlásili bola opravená. Promptné zásahy sú to, čo je pre poľnohospodára neoceniteľné a vďaka nim môže efektívne pracovať.

Za rozhovor ďakujeme Igorovi Štarkemu ml.

Pridaj komentár



Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this