Služobný telefón na centrálny sklad náhradných dielov Komárno: 0902 895 326

Spokojnosť zákazníka je najlepší ukazovateľ správneho rozhodnutia

Už niekoľkokrát sme sa v našom blogu, ako aj v iných článkoch venovali obilným kombajnom John Deere radu T. To, že sa jedná o výnimočné stroje zákazníci posúdili aj počas Demo Tour 2018, 2019 a 2020 pri zbere obilnín, ktorým sme sa venovali v samostatných článkoch, ktoré takisto nájdete na našom blogu. Tentoraz sme sa však rozhodli, že vyspovedáme poľnohospodára, ktorý sa pre zakúpenie tohto stroja rozhodol sám. Aké boli jeho dôvody na to, aby si kombajn zaobstaral a je s ním vôbec spokojný? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Značka John Deere má množstvo spokojných zákazníkov po celom svete. Pripravili sme si otázky pre náročného zákazníka, ktorého sme si pre našu návštevu vytipovali s cieľom potvrdiť, alebo vyvrátiť povesť nášho najpredávanejšieho kombajnu. Ak chceme získať kvalitné recenzie, vždy by sa malo jednať o farmára, ktorý poľnohospodárstvom žije a zároveň má sám s daným strojom bohaté skúsenosti. Ako druhé kritérium sme si tentoraz vybrali, aby šlo o mladú, nastupujúcu generáciu, ktorá je budúcnosťou slovenského poľnohospodárstva. Presne tieto podmienky spĺňa mladý, dvadsaťsedemročný Ing. Maroš Szász z PD Bátorové Kosihy, ktorý je v podniku výrobným riaditeľom a je povestný tým, že o nákupe novej techniky rozhoduje s rozvahou a precíznosťou. Aj vďaka nemu sa v Bátorových Kosihách rozhodli, že pri nákupe nového obilného kombajnu ostanú v družstve verní značke John Deere.

Na začiatok by sme boli radi, ak by ste našim čitateľom mohli predstaviť Vaše družstvo a načrtnúť tak, kde nájde využitie Váš obilný kombajn T670i.

PD Bátorové Kosihy je klasickým družstvom, ktoré obhospodaruje 2 500 hektárov. Na tejto výmere pestujeme približne 16 kultúrnych plodín. Venujeme sa aj špeciálnej rastlinnej výrobe, pestovaniu maku, cukrovej repy, viniča, či napríklad aj ovocia. Nosnými plodinami sú u nás samozrejme pšenica, jačmeň, kukurica, slnečnica a repka. Zhruba 500 – 600 hektárov z našich pôd sú piesky, čiže približne na pätine celkovej výmery panujú horšie podmienky pre pestovanie plodín. Okrem toho sa venujeme chovu hovädzieho dobytka a ošípaných. Čo sa týka hovädzieho dobytka, chováme už len na výkrm, kde máme 500 – 800 kusov hovädzieho dobytka. Intenzívny chov ošípaných sme boli nútení zrušiť a z pôvodných 10 000 kusov ošípaných máme momentálne už iba približne 100 kusov, ktoré chováme hlavne pre členov nášho družstva. Myslíme aj na budúcnosť a nezabúdame, že k našej výrobe je potrebné mať aj skladovacie haly. Tie tak prešli nedávnou rekonštrukciou a plánujeme k nim v blízkej budúcnosti postaviť i novú sušičku.

Čo Vás viedlo k tomu, aby ste sa rozhodli práve pre obilný kombajn John Deere?

V minulosti sme vlastnili kombajn iného výrobcu, ako aj kombajn značky John Deere. Pred nákupom nového stroja sme premýšľali nad axiálnym modelom radu S, ale tým, že pestujeme potravinársky mak a veľké množstvo obilnín, sme sa nakoniec rozhodli pre kúpu modelu T670i. Vybavili sme ho deväťmetrovým variabilným žacím adaptérom 730X, s ktorým dokážeme pokosiť aj našu menšiu výmeru repky. V neposlednom rade hral úlohu v našom rozhodovaní i zber 160 hektárov maku, kvôli ktorému sme potrebovali kombajn, ktorý sa dá vyladiť do najmenších detailov. Pred samotnou kúpou sme na našom družstve vyskúšali viacero strojov od rôznych výrobcov. V prvom rade nás presvedčila jednoduchá konštrukcia, jednoduché nastavovanie a ovládanie, a najmä spoľahlivý a promptný servis strojov, ktorý spoločnosť Agroservis svojím zákazníkom ponúka.

Ďalšou výhodou, ktorú vidím je, že spoločnosť John Deere má s presným poľnohospodárstvom veľmi bohaté skúsenosti a práve na tento systém sa snažíme postupne prechádzať. V neposlednom rade je výhodou aj to, že naši pracovníci veľmi dobre poznajú stroje John Deere, čo je v prípade potreby zastupovania obsluhy strojov ale aj poožívania moderných technológií veľkou výhodou.

Počas žatvy ste si isto mali možnosť všimnúť i kvalitu práce Vášho nového kombajnu T670i ako aj spotrebu pohonných hmôt. Ako by ste hodnotili tieto dôležité aspekty v prípade modelu T670i?

Čo sa týka spotreby paliva, sme s kombajnom naozaj spokojní. S kombajnom sme kosili celú minulú žatvu a z prác sme ho nevynechali ani pri zbere slnečnice a kukurice. Podľa povahy parcely a stavu porastu sme s ním dokázali pokosiť 45 – 50 hektárov za deň. Ak to porovnáme so starším modelom T660, ktorý takisto vlastníme, aj oproti tomuto kombajnu je na tom novšie „Téčko“ výrazne lepšie. Pri kosení kombajn spotrebúje na 1 hektár približne 12 – 13 litrov nafty, a tak cítime prínos modelu T670i i po tejto stránke. V našej oblasti máme veľa kopcov. Najvyšší bod Podunajskej nížiny sa nachádza presne v našej oblasti a tak využitie nájde i uzávierka diferenciálu v kombinácii s automatickou prevodovkou ProDrive, ktorá náročný terén zvláda i bez pohonu všetkých kolies. Čo sa týka strát, tie sú naozaj minimálne a kvalita zrna je vynikajúca. S polámanými zrnami nemáme takisto žiaden problém. Kvalita zberu a jednoduchosť nastavenia a ovládania je oproti konkurencii jednoducho na inej úrovni. Na našom družstve vyslovene trváme aj na využívaní navigácie. Naši pracovníci tak kosia s navigáciou, idú vždy na plný záber a vo finálnom výsledku sa nám i takto darí šetriť pohonné hmoty.

Na začiatku nášho rozhovoru ste spomínali aj to, že máte živočíšnu výrobu. Tým pádom sa naskytá možnosť na položenie ďalšej dôležitej otázky. Prezraďte nám, ako ste spokojný so slamou, ktorú po sebe tento kombajn zanecháva?

Kvalita slamy je ďalšou výhodou nášho nového kombajnu. Aj keď má kombajn štvorbubnový systém mlátenia a separácie, kvalita slamy je na veľmi dobrej úrovni. My lisujeme ročne 5 000 – 6 000 balíkov, ktoré využijeme pre potreby našej živočíšnej výroby. Z vlastnej skúsenosti vieme, že riadky slamy, ktoré za sebou zanecháva kombajn T670i sú hutnejšie a výrazne kvalitnejšie. Čiže aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli pre tento kombajn.

Ako hodnotíte náročnosť nastavenia a ovládania stroja, pre ktorého kúpu ste sa rozhodli?

Ing. Maroš Szász

Niektorí naši pracovníci jazdia na traktoroch John Deere a keď presadnú do kombajnu rovnakej značky, ovládacie prvky sú takmer totožné s tými, ktoré nájdu v traktoroch. Kombajny sú sofistikované stroje, ktoré základné nastavenie robia sami. V prípade potreby riešenia problémov, kombajn sám „povie“ obsluhe čo je potrebné urobiť. Toto je veľká výhoda, pretože máme vždy istotu, že kombajn pracuje najefektívnejšie. Inak treba povedať, že koncepcia John Deere T kombajnov je veľmi vydarená, kombajny nie sú citlivé na nastavenie, nastavenia je potrebné zmeniť jedine, ak kosíme vo veľmi nevyrovnanom poraste. Veľmi dobrou vychytavkou je aj možnosť diaľkového prepojenia monitoru kombajnu s počítačom alebo mobilnou aplikáciou, ktorá dokáže ušetriť čas najmä servisným technikom. 

O jednoduchosti nastavovania a prestavovania môžem povedať aj to, že prestavba kombajnu napr. na zber maku, ktorý je skutočne špeciálnou plodinou, nám trvala len 15 minút. Podobne je to aj pri prestavbe žacieho stola 730X na zber repky, kde namontovanie aktívneho deliča netrvá dlhšie ako 3 minúty. Je to naozaj jednoduché a zvládne to i menej skúsená obsluha.

Veľké využitie u nás nájde aj služba MyOperations, kde na základe monitorovania úrody, chceme pristúpiť k presnému hospodáreniu. Keďže výnosový potenciál našich pôd je daný a nedokážeme na nich vypestovať plodiny s väčšou úrodou ako 5-6 ton, uberáme sa cestou znižovania vstupov, v čom vidíme veľký potenciál.

Na záver by sme sa radi opýtali, ešte jednu dôležitú otázku. Ako ste spokojný so servisnými službami, ktoré ponúka spoločnosť Agroservis?

Vzhľadom na to, že na podniku máme stroje aj od iných firiem, vieme veľmi dobre porovnať kvalitu servisných služieb. Čo sa týka ceny, treba ju brať komplexne, a vtedy servisné služby sú pre zákazníkov milým prekvapením. Už len samotná diagnostika pri strojoch iných farieb stojí viac, ako pri strojoch značky John Deere. Aj samotné náhradné diely sa nám zdajú lacnejšie, čo znásobujeme aj zľavami pri predsezónnych nákupoch. Najpodstatnejšie je však to, že pri strojoch John Deere vieme, že všetky náhradné diely sú rýchlo k dispozícii. Konkurencia používa často aj súčiastky iných výrobcov, vďaka čomu sú dodacie lehoty omnoho dlhšie. To sa u značky John Deere stať nemôže. Ak by došlo k nejakej závažnejšej poruche, máme istotu, že ju servis spoločnosti vyrieši do dvoch, maximálne troch dní. Pri vysokovýkonných strojoch treba povedať aj to, že poskytnutie náhradného stroja v prípade potreby nie žiadny problém. Odvážim sa tvrdiť, že servis, ktorý je ponúkaný touto spoločnosťou na Slovensku nemá konkurenciu. V minulosti sme spolupracovali s množstvom firiem, ale také servisné zázemie, aké ponúka spoločnosť Agroservis nemá ani jedna z nich. Samozrejmosťou servisného zázemia sú aj predsezónne prehliadky Expert Check, ktoré využívame každoročne.

Na záver by som dodal, že spoločnosť Agroservis má vo svojom portfóliu takmer všetky stroje, čo k našej práci potrebujeme. Stroje na obrábanie pôdy, sejačky, postrekovače, rozmetadlá PH, stroje na krmoviny, lisy, traktory a nakoniec i spomínané kombajny. Obilný kombajn John Deere T670i sme si pôvodne len prenajali na skúšku, no po sezóne sme získali veľmi pozitívne skúsenosti, ktoré nás jednoznačne presvedčili, že na podniku aj zostane.

Za rozhovor a recenziu ďakujeme Ing. Marošovi Szászovi z PD Bátorové Kosihy.

Pridaj komentár



Ďalšie články, ktoré by vás mohli zaujímať

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this